O studiach
Uczymy filmować małe, mniejsze, najmniejsze historie. Dotychczasowe tradycyjne ujęcie wielkiej narodowej historii nie spełnia oczekiwań naszych czasów i musi ustąpić innym opowieściom. Każda mała historia rzuca nowe światło na naszą przeszłość i teraźniejszość. Losy osób nieznanych, zapomnianych, marginalizowanych czekają na wydobycie ich z mroków pamięci.
Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego to studia podyplomowe organizowane przez Instytut Badań Literackich PAN w partnerstwie z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW i Domem Spotkań z Historią.
Studia przygotowują do realizacji projektów filmowych i audiowizualnych w oparciu o materiały archiwalne z wykorzystaniem technik dokumentalnych, kreacyjnych, fotograficznych i innych. Uczymy zarówno pracy samodzielnej, jak i umiejętności przekształcania swojego pomysłu na utwór audiowizualny poprzez efektywne i twórcze kierowanie pracą specjalistów na planie filmowym. Archiwa traktujemy jako materiał i narzędzie w pracy nad filmem, dlatego ważnym elementem naszych studiów jest przygotowanie do pracy nad źródłami, w tym umiejętność wykorzystania dokumentów urzędowych oraz dokumentów osobistych takich jak listy, pamiętniki, dzienniki czy blogi internetowe. Uczymy nowoczesnego rozumienia historii, w której pamięć indywidualnych osób jest pośrednikiem między naszymi czasami a minionymi oraz technik narracyjnych pozwalających opowiadać historie zebrane w archiwach, dziennikach czy listach językiem nowoczesnego filmu dokumentalnego tak, aby stały się na powrót częścią teraźniejszości. I robimy to kompleksowo, od pomysłu do napisów końcowych.
W trakcie studiów słuchaczki i słuchacze nauczą się pracy z materiałami archiwalnymi, pisania scenariuszy, technik realizacji zdjęć, obsługi kamery, oświetlenia, rejestracji dźwięku oraz podstaw montażu, reżyserii i kierowania pracą na planie filmowym.
Studenci w ramach zajęć teoretycznych będą się uczyć
- jak szukać w archiwach bohatera
- jak realizować film o bohaterze żyjącym, a jak o nieżyjącym
- jak przeprowadzać wywiad, jak obserwację
- jak budować narrację
- jak wizualizować pomysły
- jak planować proces realizacji filmu
Studenci w ramach zajęć praktycznych będą się uczyć m.in.
- pracy na planie filmowym (samodzielnej oraz kierowania ekipą filmową)
- obsługi kamery, urządzeń do rejestracji dźwięku, oświetlenia oraz programu montażowego
- sposobów filmowania bohatera
- sposobów rozmowy z bohaterem: wywiad, zwierzenie, dialog
- obserwacji dokumentalnej bohatera
- poszukiwania i konstruowania bohatera nieobecnego na podstawie wypowiedzi innych ludzi, listów, fotografii, archiwaliów audiowizualnych, dzienników
- poszukiwania i konstruowania bohatera rekonstruowanego za pomocą montażu, inscenizacji, kreacji
Efektami pracy warsztatowej będą: wspólnie zrobiony przez studentów film pod kierunkiem Vity Drygas oraz indywidualne prace: filmy dokumentalne, utwory audiowizualne lub prezentacje fotograficzno-dźwiękowe tworzone pod kierunkiem prof. Marii Zmarz-Koczanowicz.
Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego to studia dla osób zainteresowanych nowoczesnym połączeniem filmu dokumentalnego i archiwów, bez względu na posiadane doświadczenie filmowe i wykształcenie. Zapraszamy absolwentki/absolwentów wszystkich kierunków studiów, ale także osoby nie posiadające jeszcze absolutorium. W szczególności ofertę kierujemy do muzealników, animatorów i pracowników kultury, dziennikarzy, bibliotekarzy i filmowców, którzy na co dzień łączą nowoczesne multimedia z pracą nad archiwami lub chcą opowiedzieć obrazem jakąś historię, aby przywrócić ją współczesności.